środa, 23 września 2015

Trądzik hormoalny a sitosterol

Trądzik hormonalny inaczej nazywany t. sterydowym lub trądzikiem osób dorosłych to prawdziwa tragedia dla wielu kobiet. Trądzik ten jak sama nazwa mówi (trądzik osób dorosłych) dotyczy kobiet dorosłych, które czas nastoletni mają już za sobą...osoby cierpiące na niego mogą mieć np 20 ale też 30 lat i więcej..

Jak go rozpoznać?

Zmiany trądzikowe rozwijają się głównie na policzkach i brodzie..także jeśli okres dojrzewania macie już za sobą a borykacie się z problemami skórnymi głównie w okolicy brody i policzków to niemal pewne, że macie trądzik hormonalny!




Wpływ hormonów na przebieg trądziku:

Estrogeny (np. estriol, estradiol, estron)poprzez obniżanie stężenia cholesterolu we krwi oraz wywoływanie zmian chemicznych i strukturalnych (np. zahamowanie nadmiernego rogowacenia naskórka i wyrodnienia gruczołów łojowych) w skórze zapobiegają rozwojowi trądziku. Zatem kobiety u których jest prawidłowe stężenie estrogenów we krwi, a niskie stężenie androgenów - nie cierpią na trądzik. Wiemy wszyscy że są takie dziewczęta które nie wiedzą tak naprawdę co to jest problem z trądzikiem. Mają skórę jasną, gładką, elastyczną, bez przebarwień i przerośniętych porów czy wągrów, bez łojotoku. O taki stanie rzeczy decydują cechy dziedziczne, sposób odżywiania, a pełniej - tryb życia w okresie wczesnego dzieciństwa, przebyte choroby, a nawet miejsce zamieszkania. Niejednokrotnie zaistniała sytuacja, że osoba z daleko zaawansowanym trądzikiem zmieniła miejsce zamieszkania.

Progesteron nasila metabolizm przez zwiększenie ciepłoty ciała. Wzrost ciepłoty nasila reakcje biochemiczne w ustroju. Zwiększa owłosienie ciała, rozrost gruczołu mlekowego, podnosi ciśnienie krwi. Zwiększa krzepliwość krwi. Progestyny powodują wzrost masy ciała i nasilają procesy ropne (antygenowe). Zmieniają stosunki w stężeniach lipidów i cholesterolu co sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych i kamicy żółciowej. Zatrzymany chlorek sodu oraz wzbudzone procesy ropne nasilają trądzik lub wręcz go indukują. Nadmiar progesteronu u kobiet objawia się więc nasilonym trądzikiem.

Androgeny to zespół hormonów odkrytych początkowo u mężczyzn (z greki andros – męski, mężczyzna). Androgenne działanie polega na nadawaniu cech męskich (męskie obfite owłosienie na całym ciele z wyjątkiem głowy – skóry owłosionej czyli włosów na głowie; gruby męski głos, męska mimika twarzy, męskie narządy płciowe, zachowanie typowe dla mężczyzn, obfita tkanka mięśniowa szkieletowa itd.). Do androgennych hormonów należą: testosteron, dehydroepiandrosteron, androstenediol (prekursor testosteronu).

Androgeny działają anabolicznie, czyli nasilają wszelkie procesy syntezy związków azotowych, głównie białek; ponadto zwiększają rozrost włókien mięśniowych (nie ich liczbę, tylko masę zwiększają), nasilają wytwarzanie włókienek kolagenowych w tkance łącznej, zatrzymują wodę, chlorek sodu, fosfor i wapń w ustroju; pobudzają procesy regeneracji tkanek i rozrost kości. U mężczyzn odpowiedzialne są za wytworzenie męskich cech płciowych, za przebieg spermatogenezy, popęd płciowy, erekcję i ejakulację. Wzrost stężenia testosteronu powoduje łysienie na głowie przy zwiększonym zarośnie na twarzy i pozostałych okolicach ciała; jest to łysienie androgenne, typowe dla mężczyzn z wysokim poziomem testosteronu. Androgeny czynią skórę grubszą, twardszą, silniej wybarwioną. Pobudzają wydzielanie gruczołów łojowych, sprzyjają degeneracji mieszków włosowych i powstawaniu ropni oraz zmian trądzikowych.

Nadmiar dehydroepiandrosteronu nadnerczy lub testosteronu z komórek wnękowych jajników u kobiet powoduje nadmierne owłosienie kończyn i twarzy (wąsik u dziewcząt i kobiet dojrzałych, owłosione baki), obfite zmiany trądzikowe, małe lub niedorozwinięte piersi, owłosione otoczki sutek, łojotok, zaburzenia mięsiączkowania. Oczywiście w tych przypadkach trądzik u dziewcząt jest nasilony, często bliznowaciejący i oporny na standardowe leczenie

Zatem substancje antyandogenne korzystnie będą działały w terapii trądziku. Oczywiście od razu informuję, że na takie leczenie mogą sobie pozwolić jedynie dziewczyny i kobiety. Trudno przecież pozbawiać chłopców i mężczyzn działania hormonów, które nadają im męskość.

Substacje antyandogenne
Pochodne sitosterolu działają antyandrogennie, zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi, regulują gospodarkę wodno-elektrolitową i tłuszczową. Po 3-6 miesięcznym stosowaniu hamują występowanie zmian trądzikowych spowodowanych nadwyżką dehydroepiandrosteronu i testosteronu. Są skuteczne i bezpieczne w stosowaniu. Pochodzenia naturalnego. Mogą być stosowane u mężczyzn od 20 roku życia, ale nie dłużej niż 6 miesięcy. Zapobiegają nowotworom narządów płciowych i miażdżycy. Zalecam również do leczenia trądziku sterydowego.

Preparaty sitosterolowe:
Poldanen (Herbapol) – tabl. powl. – 1-2 tabl. 2 razy dz. przez 4 tygodnie, potem 1 tabl. 2 razy dz.
Tadenan (Debat) – kaps. 25 i 50 mg – 2 kaps. 25 mg lub 1 kaps. 50 mg 2 razy dz.;
Prostationin (Pharmaton) – kaps. – 1 kaps. 2 razy dz. przez 3-4 miesiące.

Więcej o Poldanenie TUTAJ
Niestety z tegoco wiem, poldanen został wycofany ze sprzedaży z niewiadomych powodów. Na szczęście pozostają jeszcze dwie opcje Tadenan lub Prostationin, ewentualnie podobne działąnie ma również wierzbownica więcej TUTAJ.


Żródło: http://rozanski.ch/acnesteroidea.htm 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz